Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti, miközben a tulajdonjog továbbra is az eredeti tulajdonosnál marad. A jogi lehetőség fontos lehet családokban, öröklési helyzetekben, vagy akár befektetések esetében is.
Alapfogalmak és jellemzők
A haszonélvezeti jog a Polgári Törvénykönyvben van meghatározva, és lényegében egy ingatlanra (ház, lakás, föld), vagy ingó dolog (például autó, műalkotások) vonatkozhat. Sőt, pénz haszonélvezete esetében a kamatok, a dolog bérbeadása fejében a kapott bérleti díj, haszonbér stb. A haszonélvezet létrejöhet végrendelettel, ajándékozással vagy szerződéssel, jogszabály és bírósági határozat vagy más hatósági rendelkezés alapján. A természetes személyt megillető haszonélvezeti jog korlátozott időre és legfeljebb a jogosult haláláig állhat fenn. Jogi személy javára korlátozott időre, de legfeljebb ötven évre engedhető; a határozatlan időre alapított jog ötven évig áll fenn.
A jogosultak jogai és kötelezettségei
Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti. Megilletik őt a dolog egyéb hasznai (pénz haszonélvezete esetében a kamatok, a dolog bérbeadása fejében a kapott bérleti díj, haszonbér stb.) is. A haszonélvezet tárgyával kapcsolatos terheket, költségeket, kötelezettségeket főszabályként a haszonélvező viseli.
Rendes fenntartási költségnek azok a költségek minősülnek, amelyek a dolog hasznaiból általában fedezhetőek, vagy amelyek a dolog használatával rendszeresen együtt járnak. Ezek a haszonélvező köteles viselni, mert a haszonélvezet fennállása alatt ezek a költségek jellemzően nála térülnek meg. Rendkívüli javításnak és helyreállításnak minősülnek azonban a szokásos mértéket túllépő, aránytalan terhék. Ezek a tulajdonos által viselt költségek. A haszonélvezőt a dolog feletti rendelkezési jog tehát nem illeti meg azaz, a haszonélvezeti jog közvetett tárgyának (dolog, jog, követelés) elidegenítésére és megterhelésére nem jogosult.
A tulajdonosok szerepe
A tulajdonos továbbra is birtokolja a tulajdonjogot, de nem élvezheti a haszonélvezeti jog közvetett tárgyának használatából származó előnyöket. Azonban fontos, hogy a tulajdonos beleegyezése nélkül a haszonélvező nem rendelkezhet a vagyontárgy feletti jogokkal. Például nem adhatja el vagy nem terhelheti meg.
Hogyan szerezhető és szüntethető meg a haszonélvezeti jog?
Haszonélvezeti jog keletkezhet szerződés, jogszabály és bírósági határozat vagy más hatósági rendelkezés alapján. Azonban a gyakorlatban ezek közül elsősorban a szerződés és a jogszabály alapján keletkező haszonélvezeti joggal kell számolni.
Szerződés alapján a haszonélvezet azzal keletkezik, hogy az ingó dolgot átadják, az ingatlanra vonatkozó haszonélvezeti jogot pedig az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzik. Haszonélvezeti jognak termőföldön való létesítését jelentősen korlátozza a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény. E szabályok ugyanis – közeli hozzátartozó javára alapított jogokat kivéve – nem teszik lehetővé haszonélvezeti jognak és használati jognak a szerződéssel történő alapítását. Közeli hozzátartozók esetében is legfeljebb húsz évre lehet haszonélvezeti vagy használati jogot alapítani. Haszonélvezeti jog vagy a használati jog alapítása során is alkalmazni kell a termőföldek tulajdonjogának megszerzésére vonatkozó korlátokat azzal, hogy a megengedett mérték megállapítása során a haszonélvezeti jogot a szerző fél tulajdonában álló föld területnagyságának beszámításával kell figyelembe venni.
A haszonélvezet megszűnik, ha arról a haszonélvező lemond vagy a megszűnésben a tulajdonossal megállapodnak (megszüntetés jogügylettel), a határozott időtartam lejártával, a jogosult halálával, a dolog elpusztulásával (ha a dolgot nem állítják helyre). Továbbá akkor, ha a haszonélvező szerzi meg a dolog tulajdonjogát. Jogi személyek javára fennálló haszonélvezeti jog csak a jogi személy jogutód nélküli megszűnésével szűnik meg. Természetes személyek halála esetén a haszonélvezeti jog nem képezi a hagyaték részét. A törvényi szabály értelmében a haszonélvezet a jogosult halálával megszűnik. Jogi személyek esetében azonban a jogutódlással járó szervezeti változások következtében a jogutódra átszáll a jogi személyek jogutódlással járó szervezeti változásaira vonatkozó általános szabályok szerint.
Gyakorlati alkalmazás és jogi védelem
Gyakori, hogy haszonélvezeti jog kapcsán viták alakulnak ki, különösen, ha nem egyértelműek a felek kötelezettségei és jogai. Ilyenkor bírósági úton vagy alternatív vitarendezési módszerekkel, például mediációval, kereshető megoldás. A jogvédelem elengedhetetlen, hogy mindkét fél jogai és érdekei megfelelően érvényesüljenek.
Ezek a jogi lehetőségek és követelmények bonyolultak lehetnek, ezért minden esetben érdemes jogi tanácsadást kérni a haszonélvezeti jog pontos megértéséhez és érvényesítéséhez. A Hódos Ügyvédi Iroda készséggel áll rendelkezésére, hogy segítsen megérteni ezen jogi konstrukciókat és azok hatékony alkalmazását. A haszonélvezeti jog értő kezelése komplex jogi ismereteket igényel, és mindig ajánlott szakértői segítséget igénybe venni, különösen, ha az érintett vagyontárgyak jelentős értékkel bírnak.
Amennyiben Ön haszonélvezeti jog kapcsán kérdésekkel, vagy jogi problémákkal szembesül, kérjük, forduljon hozzánk bizalommal.