Eltartási szerződés: Az időskori biztonság kulcsa


Az öngondoskodás sajátos formájaként idős, gondozásra szoruló emberek életük hátralévő éveire gyakran kötnek hozzátartozókkal, közeli vagy távoli ismerősökkel életjáradéki, öröklési vagy tartási szerződést (köznyelvben eltartási szerződés).

Az időskori anyagi biztonság és gondoskodás kérdése mindannyiunk életében előtérbe kerülhet. A tartási szerződés egy olyan megoldás, amely választ adhat az aggályokra. De pontosan mi is ez a szerződés, és hogyan működik? Cikkünkben bemutatjuk ennek a jogi megoldásnak a lényegét, előnyeit, hátrányait és a megkötéséhez szükséges gyakorlati tanácsokat.

Pontosan mi is az az eltartási szerződés?

A jogviszony fő jellemzői a tartósság, a teljesítés folyamatossága, a szolgáltatások célhoz kötött rendeltetése, a személyhez kötöttség és a bizalmi jelleg. Az eltartási szerződést írásba kell foglalni, ennek alapján a tartásra kötelezett a tartásra jogosult körülményeinek és szükségleteinek megfelelő ellátására, illetve gondozására, a tartásra jogosult ellenérték teljesítésére köteles. Általánosan, tartás alatt a lakhatása, élelmezése, ruházkodása biztosítása mellett a gondozást, szükség esetén ápolást és gyógyíttatást értjük. Tartásra kötelezett kötelezettségei közé tartozik még, a jogosult halála esetén annak akaratának megfelelő, illő módon helyeztesse örök nyugalomra. Így tehát a tartásra kötelezett viseli a temetés költségeit is. A tartási szerződésben ki kell térni arra is, hogy milyen vagyontárgy kerül majd a tartásra kötelezett birtokába.

A közeli hozzátartozók között létrejött szerződésből folyó kötelezettségek teljesítéséért, amennyiben a körülményekből más nem következik, ellenszolgáltatás nem jár. Ha a felek ettől el kívánnak térni, – amennyiben az eltérés nem ütközik a jó erkölcsbe – azt a szerződésben fel kell tüntetniük.

Az eltartási szerződés különösen akkor lehet hasznos, ha valaki időskorára nem rendelkezik elegendő anyagi forrással a megfelelő ellátás biztosításához, ugyanakkor gondozás fogalma a tartás részkötelezettségeként jelenik meg. Ennek oka, hogy a klasszikus családmodell felbomlására, a foglalkoztatási viszonyok megváltoztatására és a szociális ellátórendszer hiányosságaira visszavezethető vissza. Előfordulhat, hogy a tartásra jogosultnak csak személyes törődésre van szüksége, így vállalható tartási kötelezettség anélkül, hogy arra saját vagyonából vállalna kötelezettséget.

Kiemelten fontos, hogy mindkét fél cselekvőképessége teljes tudatában kösse meg a szerződést, és annak részletei világosan rögzítve legyenek.

A tartási szerződés megszűnése

Az eltartási szerződés alapján a tartásra kötelezett egy speciális szolgáltatást teljesít, amelynek fogalmi jellemzője az a bizonytalansági tényező, ez alapján a szerződés időtartama nem határozható meg sem a szerződés megkötésekor, sem annak teljesítése során. A megkötés pillanatában egyik fél sem tudhatja, hogy pontosan mennyi ideig áll fenn a szerződés, így az is előfordulhat, hogy az ingatlan értéke – a szerződés megkötésekor és a szerződés megszűnésekor – annak töredéke vagy sokszorosa lesz. A szerződés a jogosult halálával szűnik meg ugyanúgy, mint a ritkábban előforduló határozott időre szóló tartási szerződés esetén is.

A tartásra kötelezett halálával a szerződés csak akkor szűnik meg, ha a kötelezett haláláig nyújtott tartás az ellenszolgáltatás értékét legalább elérte, viszont nem szűnik meg a szerződés a kötelezett halálával, ha az addig nyújtott tartás az ellenszolgáltatást nem fedezi.

A szerződés előnyei és hátrányai

Az tartási szerződés előnyei közé tartozik az időskori anyagi biztonság és a gondoskodás biztosítása. Az eltartott fél számára nyugalmat és biztonságot jelenthet, hogy élete végéig gondoskodnak róla, míg az eltartó fél tulajdonjogot szerezhet az eltartott teljes vagyonára, vagy annak egy részére. Ez egy szerencseszerződés, amelyben a megjelenő szerencseelem a tartás és a teljesített ellenszolgáltatás közötti feltűnően nagy értékkülönbségre vonatkozik. Ennek következtében a szerződés nem támadható meg feltűnően nagy értékkülönbségre hivatkozva.

Jogi vonatkozások

Magyarországon a tartási szerződést a Polgári Törvénykönyv szabályozza. Megkötéséhez szükség van szakmai tanácsadásra, hogy a megállapodás minden jogi követelménynek megfeleljen. A szerződés részleteit illetően fontos, hogy minden lényeges körülmény és feltétel pontosan rögzítve legyen.

Szakértőink tanácsai az eltartási szerződés megkötéséhez

A szerződés megkötésekor alaposan mérlegelni kell minden részletet. Ajánlott tapasztalt ügyvéd segítségét kérni, aki biztosítja, hogy a dokumentum jogilag megfelelő és mindkét fél érdekei védve vannak benne. Fontos, hogy az eltartó fél megbízható és anyagilag stabil legyen, hogy hosszú távon biztosítani tudja a szerződésben foglaltakat az eltartott fél számára amennyiben az eltartást saját vagyonából vállalta. Írásban világosan rögzíteni kell az eltartási kötelezettségek mértékét és formáját, valamint az eltartott által átadott vagyon pontos leírását.

Az eltartási szerződés kiváló jogi megoldás lehet azok számára, akik olyan személyt keresnek, aki megbízhatóan gondoskodik róluk időskorban. A szerződés megkötése előtt azonban fontos alaposan tájékozódni és szakértői segítséget kérni. A Hódos Ügyvédi Iroda jogászai és szakemberei jártasak a tartási szerződések kötésében, és készséggel állnak rendelkezésére. Forduljon hozzánk bizalommal, hogy közösen megtaláljuk az Ön számára legmegfelelőbb megoldást.

További kérdése van az eltartási szerződéssel kapcsolatban? Lépjen kapcsolatba velünk itt.

Jogi kérdése van?

Írjon nekünk és hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!